April 25, 2013

Campbell Announces 2nd Annual CAMMYS Nominees

2012 CAMMYS Highlights | @Campbell_Camels

BUIES CREEK, N.C. – Campbell University athletics will present the second annual CAMMYS this Saturday, April 27 at 7 p.m. inside the John W. Pope Jr. Convocation Center. The event is led by the Student-Athlete Advisory Committee, which consists of male and female student-athletes from CU’s 21 NCAA Division I intercollegiate athletics programs.

The evening will showcase the best in Camel athletics over the last calendar year and will be hosted by the “Voice of the Fighting Camels” Chris Hemeyer.

The following is a complete list of all the CAMMY categories and nominees. The nominees were all contacted this week by Gaylord the Camel.

CAMMYS 2013 Awards Nominations:

Mr. Campbell:
Keegan Terry (Men’s Soccer)
John Merickel (Wrestling)
Sam Eberwein (Football)
Ondrej Kralik (Men’s Tennis) 

Miss Campbell:
Taylor McGee (Softball)
Teresa Urquizu (Women’s Golf)
Taylor Brown (Women’s Soccer)
Kaitlyn Tunstall (Swimming) 

Outstanding Male Athlete:
Michael Felton (Baseball)
Mitchell Cardenas (Men’s Soccer)
Fernando Guillen (Men’s Tennis)
Jayshawn Campbell (Men’s Track & Field)
James Cook (Wrestling) 

Outstanding Female Athlete:
Jessica Dunston (Women’s Track & Field)
Kylie Warne (Swimming)
Tonisha Baker (Women’s Basketball)
Ashley Clark (Women’s Soccer)
Lindsey Coats (Volleyball) 

Male Rookie of the Year:
Eric Montoya (Wrestling)
Dwan Hanshaw (Football)
Isaiah Page (Men’s Soccer) 

Female Rookie of the Year:
Zena Lovette (Women’s Basketball)
Stephanie Jones (Softball)
Sarah Jabusch (Swimming)
Tahnia Ravnjak (Women’s Golf) 

Unsung Hero Award:
John Merickel (Wrestling)
Cissy Nitz (Women’s Soccer)
Dominik Kaniewski (Men’s Tennis)
Andrew Ryan (Men’s Basketball)
Maggie Pogue (Swimming) 

Breakthrough Athlete of the Year:
Issac Scott (Football)
Kiera Gaines (Women’s Basketball)
Michael Felton (Baseball)
Brooke Bellomy (Women’s Golf) 

Most Outstanding Team:
Baseball
Women’s Golf
Men’s Tennis
Wrestling
Women’s Basketball 

Individual Performance of the Year:
Jayshawn Campbell (Men’s Track & Field)
Fernando Guillen (Men’s Tennis)
Tonisha Baker (Women’s Basketball)
Ryan Mattes (Baseball)
James Cook (Wrestling) 

Team Performance of the Year:
Women’s Basketball
Cheerleading
Men’s Soccer
Women’s Golf (2012)
Men’s Tennis

Head Coach of the Year:
John Crooks (Men’s & Women’s Golf)
Wanda Watkins (Women’s Basketball)
Mike Kelly (Cross Country, Track & Field)
Greg Goff (Baseball - 2012)
Joe Boardwine (Wrestling) 

Assistant Coach of the Year:
Justin Haire & Rick McCarty (Baseball)
Pilar Cortez (Men’s & Women’s Tennis)
Megan Hall (Women’s Basketball)
Tim Crooks (Men’s & Women’s Golf) 

Support Staff of the Year:
Josh Tate (Football)
Kendra Hancock (Academic Services)
Jason Williams (Media Services) 

Athletic Trainer of the Year:
Craig Oates
Joe Streckfus
Troyce Solley
Jackie Knight

Awards will also be given out for the Play of the Year, Iron Camel, Fan of the Year, Team GPA and the Amanda Littlejohn Award.